24 Nisan 2010 Cumartesi

İpekböcekleri


İPEK BÖCEKLERİ

Baharı yaşadığımızın göstergerinden biri de ipek böcekleri. Bu yıl oğlum için 4 ipekböceği aldık. Birkaç yıl yumurtalarını saklayarak ipekböceği yetiştirmiştim. Ama çok sayıda olduklarında beslemesi altından kalkılamayacak hale geliyor. Bütün eş dost  çocuklarına ipek böceklerini dağıtmıştım, sanırım 9-10 yıldır da ipekböceği almamıştım. Onları özlemişim.

İpekböceklerinin olağanüstü yaşamlarına tanık olmak kaçırılmaması gereken bir deneyim. Oturup dakikalarca davranışlarını izleyebiliyorum, düşüncelere dalıp hayatın ne olduğunu kavramaya çalışıyorum. Yaprakları dantel gibi oymaları, gömlek değiştirmeleri, uyumaları ne kadar güzel. Kısa bir süre sonra kozalarını örecek, ikinci bir yaşama başlayacaklar.  Ne kadar inanilmaz, ne kadar akılüstü...

Halamın ipekböcekleri yetiştirdiği,  nineciğimin  ipekleri eğirdiği , iğ miliyle oynadığım çocukluk günlerime dönüyorum. Teyzeannemin ipekleri boyayışını, ipek dokuma tezgahlı evleri hatırlıyorum. İç burkan bir sıcaklık kaplıyor her yanımı, güneş altında kozasının içinde ölmesi için bırakılan ipekböcekleri için mi, yoksa dönemeyeceğim o günler için mi?

2 yorum:

Sen (Âşiyanda) dedi ki...

Her okuyuşumda aynı duyguları yaşıyor ve gözyaşlarımı tutamıyorum...

akdenizkizi.blogspot.com dedi ki...

ben de küçüklüğümde benzer şekilde ipek bceklerinin değişimine şahitlik etmiştim...çok keyifli günlerdi cidden....ne güzel yazmışsınız ...dilinize sağlık..

Related Posts with Thumbnails