31 Ocak 2010 Pazar

Floransa Büyücüsü

FLORANSA BÜYÜCÜSÜ

SALMAN RUSHDIE

Bu kitapda aradığımı bulamadım, çok beklentim vardı herhalde Salman Rüşdi’den. Klasik doğu hikaye anlatıcılarının izinden gitmeye çalışmış ama bunu başaramamış, sürükleyici değil hatta yer yer sıkıcı bir roman ortaya çıkmış.

Haksızlık etmek istemem, büyük bir yazar olduğunun kanıtları da var kitapta. Mesela hükümdarın hayali eşini o kadar kolaylıkla kabullendirip benimsetiyor ki olağandışılığı hissettirtmiyor okuyucusuna.

Hükümdarın kabuğunu çatlatıp farklı bir dünyaya ulaşma çabaları da sanki Rüşdi’nin kendini anlatıyor. O zamanlarda hükümdarlar böyle düşüncelere arayışlara kapılır mıydı yoksa yazar ikilemleri gözönüne serip kendi düşüncelerini aktarmaya mı çalışyor diye düşündürüyor. Epeyce göze batar şekilde yapmış çünkü bunu.

Kitabın tanıtımında yazarın çok uzun süren bir ön hazırlık çalışması yaptığından behsediyordu. O nedenle tarihte yer alan olaylarla ilgili yazdıkları ilgimi çekti. Yolunun üzerinde rastladığı her toplumun hem iyi hem de kötü taraflarından bahsedebilmiş, kanımca olanlara yeterince yukarıdan bakıp tarafsız davranabilmiş.

Kitabın sonunda bir sürpriz beklemiyordum, Rüşdi sürprizci bir macera/polisiye romancıs değil çünkü. Gene de sanki sürpriz yapmaya çalışmış, ama bu, çok önceden tahmin edilen bir sonla bitmekten alıkoyamamış kitabı.

Posted by Picasa

Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails